מעודכן לשבת הקרובה 23.06.2018

אתר מי קדם שבפארק אלונה

בילוי נעים וקריר בנקבת מים מימי הרומאים

מצומת עדה (קילומטר מדרום לבנימינה) ממשיכים מזרחה לכיוון גבעת עדה (כביש מספר 653). לפני הגבעה פונים לכיוון צפון למושב עמיקם (כביש מספר 654). עוברים על פני שתי הכניסות למושב אביאל ולאחר ק"מ וחצי מגיעים לאתר מי קדם, השוכן משמאל לכביש איפה:
כל השבוע מתי:
א-ה ושבת בין השעות 09:00-17:00, יום שישי בין השעות 09:00-14:00 שעות פעילות:
מבוגר - 24 שקלים, ילד (גילאי 5-18) - 18 שקלים מחיר כניסה:
ההליכה במים בעומק של 40 עד 70 ס"מ ומיועדת מגילאי 3-4 ומעלה  טווח גילאים
04-6388622, יש להצטייד בפנס ונעליים המתאימות להליכה במים. פרטים נוספים

החום שגובר מעודד אותנו לצאת לטיולים המשלבים מקורות מים. מי קדם הוא אתר יפה שנמצא בשמורת אלונה והאטרקציה העיקרית בו היא הליכה בתוך המים בניקבה מימי הרומאים שנחפרה כדי לתגבר את אספקת המים לעיר הרומית קיסריה. הניקבה היא חלק ממערכת הולכת מים רומית-ביזנטית באורך של 23 ק"מ הכוללת מנהרות, אמות מים וצינורות חרס ושיאה באמת המים המפורסמת של קיסריה.
הניקבה נבנתה על ידי חפירת פירים (בורות חצובים) במרחק של כ-50 מטר אחד מהשני שאיפשרו להוציא בקלות יחסית את חומרי החציבה מתחת לפני השטח.הניקבה נחצבה בשיפוע מדויק על פי תכנון מהנדסי המים הרומאים שלמדו את תנאי שטח המקומיים וניצלו אותם לטובתם.קטע הניקבה הפתוח להליכה הוא באורך של כ-200 מטר בלבד אלב ההליכה בצל עם המים הקרירים הם חוייה כייפית במיוחד כאשר בחוץ שורר שרב כבד.

מי קדם

שמורת אלונה משתרעת בגבעות המערביות של רמות מנשה, בין נחל דליה ונחל תנינים, המאופיינות במסלע קירטוני עם קרום נארי. בגבעות מתונות אלו, גדל יער מפותח ומרשים של אלון התבור, אלון מצוי ואלה ארץ-ישראלית.היער הפתוח עשיר בפריחה עונתית, בין היתר דרדר כחול, דם המכבים האדום, נורית אסיה ומיני סחלבים. בתחומי היער חיים חזירי בר, וכן נמצאת ביער אוכלוסייתו הגדולה בישראל של הדו-חי טריטון הפסים, עבורו הוקמו מספר בריכות מלאכותיות בשמורה. בשולי השמורה, נמצאת מערכת ניקבות ופירים שהוליכו מים לקיסריה.