מעודכן לשבת הקרובה 11.05.2019

תערוכת ציורי שמן מוצגת בגן לאומי מצדה

ציורי שמן ענקיים בהשפעת אזור הנגב נתרמו ויוצגו בגן לאומי מצדה

גן לאומי מצדה איפה:
א-שבת  מתי:
8:00-17:00 שעות פעילות:
בתשלום מחיר כניסה:
   
בטלפון 08-6584207/8 פרטים נוספים
   

לאחרונה נפתחה בגן לאומי מצדה תערוכת קבע של סדרת ציורי שמן ענקיים בהשפעת אזור הנגב שצייר אייב פינצ'וק, אמן יהודי מוביל ממונטריאול קנדה. ציורי השמן הענקיים נתרמו 
על ידי האמן היהודי המוביל ממונטריאול. 

התרומה בוצעה באמצעות עמותת חי בר. אורי בידץ, יו"ר העמותה: "מדובר באמן בעל שם בינלאומי שקיבל את ההשראה ליצירותיו בארץ, ותורם אותן לחי בר- לא למכירה, אלא לתצוגה על מנת להראות לעולם את העושר והיופי הזה".

אזור הנגב והדרום הוא מקור עלייה לרגל לתיירים וישראלים רבים. הנוף המיוחד והפסטורלי, הצבעים הצהובים- חומים, ההרים והסלעים מפסלים צורות נוף מרהיבות, וידועים כבין הנופים היפים ביותר שקיימים. פינצ'וק, התאהב גם הוא באזור וביקר בו פעמים רבות. במהלך חייו צייר תרשימים רבים של האזור שבמשך הימים הפכו לציורי שמן ענק מיוחדים במינם. "אי אפשר שלא להתפעל ולהישאר פעורי פה לנוכח יופיו המרהיב של הנגב והמדבר. הגבעות, ההרים והעמקים אשר הטבע יצר, העננים הכבדים, השמש המנצנצת והצל החד יוצרים מראה שאין שני לו, מראה עוצר נשימה". כך מתאר אייב פינצ'וק, איש עסקים יהודי ואמן מוביל ממונטריאול, קנדה, את אזור הנגב בישראל.

התערוכה מסמלת שילוב מעניין בין עולם האמנות לאתר ההיסטורי מצדה. מדובר בפעילות ראשונה מסוג זה בגן הלאומי, המשדרגת את חווית הביקור שבאתר ומוסיפה לו פן נוסף- אומנותי.

פינצ'וק (83), נולד ב-1929 במונטריאול קנדה ולמד בביה"ס לעיצוב ולאמנות במוזיאון של מונטריאול. לאחר לימודיו נכנס לעולם העסקים ופתח מפעל טקסטיל גדול הנחשב לאחת הפירמות הקנדיות הידועות, לתוכו הכניס את הכישרון האמנותי שלו. במקביל, במהלך התקופה הזו הוא לא הפסיק לצייר, לכתוב רישומים ולצבוע. ב-2005 יצא לפנסיה מהיזמות העסקית והתמקד באהבתו הגדולה- ציור בשמן, ופתח סטודיו משלו. ב-2008 הייתה לו תערוכה רטרוספקטיבית בגלריה במונטריאול שנחשבה להצלחה מסחררת ומרבית הציורים שלו מ-60 השנה האחרונות נמצאים כיום בקולקציות פרטיות ובמוסדות מסחריים בקנדה ובארה"ב.

 
ציורי שמן בגן לאומי מצדה