מעודכן לשבת הקרובה 11.05.2019

השמורה החבויה בעיינות צוקים

טיול אל השמורה הנמוכה בעולם

איפה: שמורת טבע עינות צוקים

מתי:בכל ימות השבוע, הגעה אל  "השמורה החבויה" - בליווי מדריך רשות הטבע והגנים בלבד ובתיאום מראש

פרטים נוספים:ללא תשלום, למעט דמי כניסה לאתר/חינם למנויים. 02-9942355

עינות צוקים - או בשמה הנוסף "עין פשח'ה" (פשח'ה פירושו: מבוקע, שבור) - היא שמורת הטבע הנמוכה בעולם ומהשמורות היפות בארץ. בין מצוק ההעתקים הצחיח שגווניו חומים לים המלח הכחול נמצא נווה המדבר הירוק והייחודי כל כך. בשנת 1969 החל הליך ההכרזה על עינות צוקים כשמורת טבע, וכמה שנים מאוחר יותר גודרה השמורה וחולקה לשלושה חלקים: החלק הצפוני ("השמורה הסגורה"), החלק המרכזי ("שמורה קולטת קהל") והחלק הדרומי ("השמורה החבויה").

החלק המרכזי הוא "שמורה קולטת קהל" והוא משתרע על שטח של כ500- דונם. בחלק זה מצויות בריכות שכשוך ושחייה המלאות במי מעיינות טבעיים.בחלק זה של השמורה מוזמנים כל המבקרים לנפוש, לשחות ולטייל באופן עצמאי. במקום סככות צל, מלתחות, שירותים, שולחנות פיקניק וצמחייה לרוב.

בחלק זה מצוי גם האתר הארכאולוגי מתקופת בית שני. האתר נחפר לראשונה בשנים 1957-1955 על ידי הכומר הצרפתי רונלד דה וו, שב1950- חפר את קומראן. דה וו קישר בין שני האתרים וטען כי בעיינות צוקים היתה חווה חקלאית איסיית שבה עסקו בגידולי חקלאות ובבקר. בשנת 2000 הסתיימה חפירה באתר, שהתבצעה על ידי הפרופ' יזהר הירשפלד מהאוניברסיטה העברית. במקום נתגלה מכלול גדול מן התקופה ההרודיאנית ובו בית אחוזה, בריכת השקיה, גן ומתקן גדול - היחיד לעת עתה בארץ - שבו הפיקו את בושם האפרסמון.

החלק הדרומי, המכונה "השמורה החבויה", הוא החלק שבו מתקיימים הסיורים המודרכים. מאחר שחשוב לשמר את נווה המדבר המרשים הזה, ועדיין לאפשר למי שחפץ בכך לצפות ולחוות את הטבע כפי שהוא ולאפשר לו הצצה אל עולם הטבע הקסום - שמורה זו פתוחה לקהל אך ורק בלוויית מדריכים שהוסמכו לכך מטעם רשות הטבע והגנים ובתיאום מראש. שטחה של השמורה הדרומית הוא כ1,500- דונם.